Czołowy biegacz Polski wygrał w Żmigrodzie

W sobotę (3 czerwca) odbył się 12. Żmigrodzki Bieg Smoka w którym udział wzięło blisko 150 zawodników. Na 10-kilometrowej trasie najszybszy okazał się Michał Wójcik z Milicza z czasem 00:31:08, a najlepszym żmigrodzianinem został Zbigniew Ziober.

To już tradycja, że jednym z punktów programowych corocznych obchodów Żmigrodzkich Dni Smoka jest Bieg Smoka. W tym roku przypadła już 12. edycja tych sportowych zmagań, odbywających się ulicami miasta. Warto podkreślić, że organizatorzy zawodów, czyli Gmina Żmigród i Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie tym razem mogli liczyć na wsparcie finansowe Partnera Generalnego, którym został Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie. Z kolei orzeźwienia zawodnikom dodawała firma Marton ze Żmigrodu, producent wody mineralnej i napojów. Jak się okazało na starcie tegorocznego biegu stanęło 144 zawodników, którzy walczyli nie tylko o nagrody rzeczowe, czy finansowe, ale również o swoje własne „życiówki”. Warunki atmosferyczne ku temu były sprzyjające i jak się okazało, tak też było, gdyż wielu zawodników wbiegało na metę z wielką satysfakcją. Jako pierwszy na finiszu zameldował się Michał Wójcik z czasem 00:31:08. Zawodnik KS AZS AWF Wrocław nie tak dawno zajął 9. miejsce w Mistrzostwach Polski na tym samym dystansie, a tym razem tryumfował na żmigrodzkiej „dyszce”. 24-latek przez pierwsze 5 kilometrów czuł na plecach obecność pochodzącego z Maroka Abderrahima Elasri, ale z każdym kolejnym krokiem odskakiwał od rywala i na metę wbiegł samodzielnie. Tym samym w dalszym ciągu rekord żmigrodzkiego biegu od 2013 roku należy do aktualnego Mistrza Polski w Półmaratonie Macieja Błazińskiego, który wówczas osiągnął czas 00:30:06. Jako szósty na mecie zameldował się Zbigniew Ziober, który jednocześnie został najlepszym żmigrodzianinem. Z kolei w żeńskiej klasyfikacji generalnej tryumfowała wrocławianka Klaudia Pawlus (00:37:52), a najszybszą żmigrodzianką okazała się Edyta Koman (00:48:08). Na uwagę zasługuje wyczyn najstarszego uczestnika biegu, którym został 76-letni żmigrodzianin Stanisław Burkowski (01:18:38). Warty podkreślenia jest fakt, że jako 15. na metę wbiegł dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie Robert Grabkowski (00:41:58), który jako jedyny mieszkaniec Gminy Żmigród zaliczył wszystkie edycje Żmigrodzkiego Biegu Smoka. Podsumowując tegoroczny Bieg Smoka nie trudno zauważyć zwiększoną frekwencję lokalnych biegaczy, a wielka w tym zasługa dwóch miejscowych firm, które wystawiły swoje teamy. Producent palet drewnianych Markus Sajewicz zgłosił do biegu 30. zawodników, a Partner Generalny biegu Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie 11. W uroczystej dekoracji najlepszych zawodników udział wziął Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski oraz wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Żmigrodzie Joanna Nowak i Piotr Zalewski. Najlepsi biegacze w „generalce”, kategoriach wiekowych i najlepsi żmigrodzianie zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami, pucharami i nagrodami finansowymi.
Szczegółowe wyniki 12. Żmigrodzkiego Biegu Smoka można pozyskać na stronie internetowej: https://wyniki.plus-timing.pl/w/zmigrodzki-bieg-smoka-2023

Grzegorz Paryna