Żmigrodzka Gala Sportu wróciła

W sobotę (18 lutego) w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbył się Bal Karnawałowy połączony ze Żmigrodzką Galą Sportu. Dzięki wsparciu wielu sponsorów Kapituła nagrodziła aż 9 laureatów w 5 kategoriach sportowych.
Na początku tej wyjątkowej nocy wszystkich uczestników przywitał Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, który nie ukrywał zadowolenia z powrotu do tej sportowej tradycji po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wśród gości obecna była również Starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak. Po kolacji i pierwszych „krokach tanecznych” nadszedł czas na prezentację laureatów Żmigrodzkiej Gali Sportu, a tego niełatwego wyboru dokonała Kapituła w składzie: Ireneusz Pyczak, Aleksander Wroński, Grzegorz Paryna, Mirosław Gordzicz, Krzysztof Przybylski, Damian Sułkowski i Grzegorz Piaskowski. Po „odsłonięciu wszystkich kart” nadszedł czas na nocną zabawę, której przygrywał zespół Drum.

Sportowe wyróżnienia Gminy Żmigród 2023:
DRUŻYNOWE OSIĄGNIĘCIE GMINY ŻMIGRÓD:
Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie – piłka nożna, drużyna prowadzona przez nauczyciela Grzegorza Pierzchlewicza zdobyła tytuł mistrzowski w Dolnośląskich Igrzyskach Szkolnych w Piłce nożnej w Klasach VII-VIII. Zespół przebrnął przez eliminacje gminne, powiatowe, strefowe, by w końcu zwyciężyć w dolnośląskim finale, który był rozgrywany 02 czerwca 2022 roku w Polkowicach. W wojewódzkim finale brali udział mistrzowie czterech stref: jeleniogórskiej, legnickiej, wałbrzyskiej i wrocławskiej. Z kolei w dniach 20-23 czerwca 2022r. w Głuchołazach został rozegrany Finał Ogólnopolski w którym mistrzowie Dolnego Śląska, a więc ekipa ze Żmigrodu zajęła 4 miejsce na 16 województw. Był to pierwszy, tak wielki sukces żmigrodzkiej szkoły w tej dyscyplinie sportowej. SP Żmigród reprezentowali: Jakub Widerski, Tomasz Sadowski, Jakub Rabij, Szymon Kabza, Tobiasz Miłosz, Jakub Zawadzki , Grzegorz Pisula, Michał Błaszkowski, Maciej Rabij. Opiekun Grzegorz Pierzchlewicz.
ULKS ŻOK Żmigród – tenis stołowy, po 5 latach żmigrodzianie wywalczyli ponownie awans do IV Ligi Wrocławskiej w sezonie 2021/2022. W kadrze drużyny znajdują się: Krzysztof Przybylski, Michał Kupczyk, Karol Przybylski, Jan Chorzępa, Paweł Chorzępa, Damian Gordzicz, Bartłomiej Derlatko, Maciej Nohanowicz. Obecnie ŻOK Żmigród plasuje się na 4 miejscu w ligowej tabeli, gdzie rywalizuje 13 zespołów. Treningi tenisistów na co dzień odbywają się we wtorki i czwartki w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury. Warto zaznaczyć, że najstarszy zawodnik drużyny Jan Chorzępa uczestniczy w Turniejach Grand Prix Polski Weteranów.

INDYWIDUALNE OSIAGNIĘCIE GMINY ŻMIGRÓD:
Julia Głozowska – w 2018 roku rozpoczęła trenować taekwondo. Największymi osiągnięciami Julii do tej pory są: 1 miejsce za układy formalne w 2021 roku w Pucharze Polski taekwondo PFT, 2 miejsce za układy formalne i 3 miejsce za układy formalne drużynowe na Mistrzostwach Polski taekwondo PFT w 2021 roku, powołanie do kadry narodowej ,,C" taekwondo PFT na sezon 2021/2022, 2 miejsce walki light contact i 3 miejsce w układach formalnych drużynowych w Welsh International Open Championships w Cardiff w maju 2022 roku, 1 miejsce za układy formalne i 3 miejsce za techniki specjalne na Mistrzostwach Polski taekwondo PFT w grudniu 2022 roku.Oprócz tych największych osiągnięć zdobyłam również wiele medali na szczeblach międzywojewódzkich. Bierze udział także w zgrupowaniach Kadry Polski taekwondo PFT.
Zbigniew Ziober – trener personalny, właściciel Studia Treningowego ZZ, ambasador marki Spartan oraz reprezentant Elity kadry Spartan Poland, Reprezentuje drużynę sportową Ex Team. Aktualnie najszybszy Żmigrodzianin (10. Bieg Smoka) na dystansie 10km. W ostatnich Mistrzostwach Świata Spartan w Abu Dhabi zajął 19. miejsce w Elicie, jest to drugi wynik w historii z Polaków występujących na MŚ Spartan. Aktualnie „ Zibo” przygotowuje się pod biegi przeszkodowe w terenie górskim oraz przełajowym (trail). Cele na ten sezon, to Mistrzostwa Europy Spartan w Andorze oraz Mistrzostwa Świata Spartan w Greckiej Sparcie oraz 2. Półmaraton Doliny Baryczy.

SPORTOWA NADZIEJA GMINY ŻMIGRÓD:
Jakub Widerski – utalentowany 16-letni wychowanek MKS Piast Żmigród, który przeszedł przez poszczególne szczeble wiekowe. W wieku 14 lat, a więc będąc jeszcze trampkarzem, gdzie w 15 meczach strzelił 70 bramek, otrzymał już szansę na treningi z drużyną seniorów żmigrodzkiego klubu. Niestety w roku 2022 u młodego zawodnika pojawiły się problemy zdrowotne, które wymagały długich badań specjalistycznych. Na szczęście wyniki badań wyszły pozytywne i Jakub mógł wrócić do treningów. Aktualnie jest na wypożyczeniu w Olympic Wrocław, gdzie nabiera doświadczenia trenując z rok starszymi kolegami.

SPORT W ŚRODOWISKU WIEJSKIM GMINY ŻMIGRÓD:
Zbigniew Dyk – współzałożyciel klubu piłkarskiego LZS Pirania Radziądz, które miało miejsce w 1975 roku. Od 25 roku życia był wieloletnim prezesem i działaczem klubu z Radziądza. Obie te funkcje Zdzisław Dyk potrafił połączyć z aktywnym trybem życia, gdyż sam był równocześnie zawodnikiem Piranii Radziądz. Ponadto mocno angażował w lokalne życie społeczne.
Krzysztof Pudłowski – W 1990 roku swoją działalność rozpoczął klub piłkarski LZS Powidzko. Jego założycielem, a następnie prezesem przez wiele lat był właśnie Krzysztof Pudłowski. W 2016 roku klub z Powidzka zakończył swoją działalność, a wraz z tym faktem zakończyła się działalność Krzysztofa Pudłowskiego, która trwała prze 26 lat.

NAGRODA SPECJALNA:
Jan Czyżowicz – od 2002 roku prezes ULKS ŻOK Żmigród, organizator wielu turniejów tenisa stołowego, które odbywały się w hali sportowej ówczesnego Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie. Za kadencji Jana Czyżowicza pierwszy zespół awansował do rozgrywek III, a później II ligi, a klub posiadał kilka zespołów w rozgrywkach systemowych niższych lig. Zawsze wspierał trenerów i zawodników w ich działaniach na rzecz klubu, był „dobrą duszą Klubu”.
Krzysztof Kłopotowski – Przygoda z sędziowaniem zaczęła się w 2005 roku, kiedy ukończył kurs sędziowski. Przez 16 sezonów poprowadził ponad 1000 spotkań w piłkarskich na Dolnym Śląsku od rozgrywek na szczeblu Klasy B do Ligi Okręgowej. Ponadto prowadził wiele turniejów piłkarskich dla dzieci, czy też turniejów charytatywnych. Niestety z powodów zdrowotnych przedwcześnie musiał rozstać się ze swoją „pasją”, bo tak nazywał sędziowanie meczów.
Kapituła Żmigrodzkiej Gali Sportu 2023 składa serdeczne podziękowania Partnerom, którzy zapewnili nagrody finansowe dla wszystkich laureatów:
Markus Sajewicz Sp. z o.o.
Wojciech Klisowski „Kliwo”
Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie
Gmina Żmigród
Starostwo Powiatowe w Trzebnicy
Ogrody Zimowe Henryk Załanowski
Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie
Rozlewnia Wód i Napojów „Marton” Żmigród
„Majatrans” Tomasz Mazurek
Sklep Ogólnospożywczy „Lewiatan”
Auto-Części „U Romka”
Przewozy autobusowe Henryk Rudnicki
„PHU Rysiek” Ryszard Płoskonka
„Turbo-Trans” Kamila i Grzegorz Olejniczak
„Quality Expert” Krzysztof Rozlazły
„Partner-Usługi Finansowe” – Piotr Bagiński
„In-Tel” Mirosław Jędra
„Marek-Marek” Tadeusz Marek
„Argeo” Bogdan Maziarz i Marek Karolczak
Gabinet Odnowy Biologicznej „Ekspander” Grzegorz i Majka Pierzchlewicz
PPHU Witkowski - autoryzowany dealer Stihl