Rowerzyści poznali wielkopolskie drogi rowerowe

W niedzielę (1 maja) odbył się 52. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Ta tradycyjna rowerowa wyprawa nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Tym razem z rekreacyjnej oferty Gminy Żmigród skorzystało 100. rowerzystów, którzy na 52-kilometrowej trasie mieli kilka niespodzianek.

Przypomnijmy, że ta żmigrodzka tradycja rowerowa swój początek miała 26 lat temu. Przez ten cały okres zawsze w pierwszy weekend majowy i wrześniowy odbywa się Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Aktualnie przy rozbudowanych i bezpiecznych drogach rowerowych zainteresowanie tym typem spędzania wolnego czasu nieustannie wzrasta. Jak się okazało do tegorocznej wyprawy jednośladem w Żmigrodzie zgłosiło się 100. uczestników, którzy o godz. 10.00 podzieleni na cztery kolumny wyruszyli w drogę, a ta była zupełnie inna niż dotychczasowe. Wszyscy spod żmigrodzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji udali się w kierunku Korzeńska, a później do Laskowa, aby zapoznać się z nowym, wybudowanym rok temu 2-kilometrowym odcinkiem drogi. To właśnie dzięki tej inwestycji Gminy Żmigród teraz można bezpiecznie przejechać właśnie z Laskowa do Rawicza. A w samym centrum Rawicza na rowerzystów czekała kolejna atrakcja. Tym razem było to zwiedzanie Muzeum Ziemi Rawickiej, które zachwyca swoimi antycznymi bogactwami. Z samego „serca” Rawicza turyści udali się w kierunku Pakosławia, gdzie zaliczyli kolejny przystanek nad niezwykle urokliwym zalewem. Ostatni odcinek rowerowej przygody prowadził przez Olszę, Niezgodę, Rezerwat Przyrody Olszyny Niezgodzkie aż do Rudy Żmigrodzkiej, gdzie dla wszystkich czekał ciepły posiłek oraz liczne gadżety rowerowe ufundowane przez organizatorów, czyli Gminę Żmigród, Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie oraz Dolnośląską Krainę Rowerową. Wspólna, grupowa fotografia rowerzystów była zwieńczeniem wyprawy, która oprócz wspomnianych atrakcji miała swój urok w postaci idealnej, majowej, słonecznej i kolorowej aury. Sami rowerzyści mogą mieć powody do dodatkowej satysfakcji, gdyż w przeciągu 6. godzin zwiedzili cztery gminy (Żmigród, Rawicz, Pakosław i Milicz) i dwa województwa (dolnośląskie
i wielkopolskie). Kolejny 53. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy 3. września bieżącego roku. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej przygody na jednośladzie.

Grzegorz Paryna