Rozdano Sportowe Wyróżnienia Gminy Żmigród

W piątek (18 czerwca) w sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury obyła się kameralna gala podczas której rozdano Sportowe Wyróżnienia Gminy Żmigród za rok 2020.

Tym razem kapituła zdecydował o sześciu laureatach, który uhonorował Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski.
Od 12 lat w Żmigrodzie przyznawane są wyróżnienia sportowe dla osób, które w swoim życiu przyczyniają lub przyczyniły się do rozwoju tej pięknej dziedziny życia. Sport lokalny zawsze musiał opierać się na zawodnikach, trenerach, działaczach klubowych, czy sponsorach. Przeszłość Żmigrodu ma bardzo bogatą kronikę sportową, a to wszystko dzięki „pozytywnie zakręconym” na tym punkcie mieszkańcom. Dlatego też cały czas można nie tylko podkreślać znakomite rekordy aktualnych zawodników, ale również tych, którzy kiedyś ciężko pracowali na to, aby piąć się na wyżyny swoich możliwości. Znakomitym przykładem tego są laureaci tegorocznej gali, gdyż z jednej strony mamy trzy młode talenty sportowe, a z drugie trzy doświadczone osoby, które w przeszłości właśnie poświęciły swoje życie na rzecz żmigrodzkiego sportu. Ta wyróżniona młodzież, to drużyna młodzików Piasta Żmigród, krateczka Milena Urbanik i lekkoatletka Zuzanna Szumna. Z kolei doświadczony tercet, to pasjonat tenisa stołowego Marek Mądry oraz duet byłych i zasłużonych działaczy Piasta Żmigród Adam Hasyn i Tadeusz Jasiński. Niestety z powodów zdrowotnych obaj Panowie nie mogli fizycznie być na gali, ale członkowie Kapituły dostarczyli laureatom nagrody. Po części oficjalnej był czas na wspólne rozmowy o sporcie przy kawie i słodkościach. Oby kolejne nagrody były rozdane tak jak zazwyczaj, czyli podczas Balu Karnawałowego.
Sportowe wyróżnienia Gminy Żmigród – 2020

I. DRUŻYNOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU 2020 GMINY ŻMIGRÓD:

Młodziki MKS „Piast” Żmigród - drużyna prowadzona przez trenera Piotra Bednarskiego awansowała do II Ligi Wojewódzkiej. Był to pierwszy taki sukces żmigrodzkiego klubu w tej kategorii młodzieżowej. Dzięki temu młodzi żmigrodzianie mogli rywalizować z 20 najlepszymi zespołami w tej kategorii wiekowej na Dolnym Śląsku.

II. INDYWIDUALNE OSIAGNIĘCIE ROKU 2020 GMINY ŻMIGRÓD:

Milena Urbanik - złoty medal na Mistrzostwach Polski w Karate Olimpijskim Juniorek w kumite -59kg. 16-letnia „Wojowniczka” sporty walki trenuje od 4 roku życia, a jej pierwszym i wieloletnim trenem był Krzysztof Glina. Aktualnie Milena Urbanik szlifuję swoją formę sportową pod skrzydłami trenera Piotra Babicza w „Budokanie” Wrocław.

III. SPORTOWA NADZIEJA GMINY ŻMIGRÓD:

Zuzanna Szumna – zawodniczka lekkoatletycznego UKS „Sokół” Żmigród, która w minionym roku wywalczyła Mistrzostwo Województwa Łódzkiego oraz Wicemistrzostwo Dolnośląskiego w pchnięciu kulą 3kg w kategorii wiekowej U-14. Zuzia zaczęła trenować rzut młotem w roku 2019 pod okiem ŚP. Ludwika Łyczakowskiego. Później przeszła pod stery trenera Aleksandra Wrońskiego i pokochała pchnięcie kulą i była to dobra decyzja, gdyż efekty sportowe już widać.

IV. DZIAŁACZ W ŚRODOWISKU WIEJKIM GMINY ŻMIGRÓD:

Marek Mądry – wieloletni działacz sportowy, miłośnik tenisa stołowego. Związany z UKS „ŻOK” Żmigród. Jako prawdziwy społecznik wspiera klub, a od roku 2011 pełni funkcję prezes. Tenisiści stołowi pod wodzą Pana Marka Mądrego rywalizowali w II lidze dolnośląsko-lubuskiej, III, IV i V lidze dolnośląskiej. Tenis stołowy w Żmigrodzie wciąż jest aktywny i jest to zasługa m.in. Pana Marka.

V. NAGRODA SPECJALNA:

Adam Hasyn – społeczny, wieloletni działacz sportowy, związany z Piastem Żmigród szczególnie w latach 90-tych ubiegłego wieku. W żmigrodzkim klubie pełnił funkcję gospodarza stadionu, a później wiceprezesa i prezesa. Wszystkim bardzo dobrze znany ze swojego zaangażowania i pracy na rzecz klubu. Dzisiaj przybywa na stadion jako jeden z najstarszych kibiców i jest wszystkim bardzo dobrze znany.

Tadeusz Jasiński – społecznym działaczem Piasta Żmigród został w wieku 23 lat, czyli od 1983 roku. Jako kierownik klubu odpowiadał za wszelkie sprawy organizacyjne przez ponad 20 lat. Za jego kierowniczej kadencji żmigrodzki klub pod nazwą Piast-Jafra awansował do IV Ligi Dolnośląskiej w sezonie 1999/2000. W swojej działalności przeżył wszystkie możliwe etapy zżycia klubowego, bo radził sobie kiedy pod względem finansowym było bardzo skromnie, ale też doświadczył chwil radości i sukcesów sportowo-organizacyjnych, jak choćby wspominana era Piasta-Jafry Żmigród.

Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski wraz z Kapitułą (Mirosław Gordzicz, Aleksander Wroński, Grzegorz Paryna, Damian Sułkowski, Grzegorz Piaskowski, Ireneusz Pyczak, Krzysztof Przybylski) składają serdeczne podziękowania dla sponsorów nagród finansowych. A w tym gronie znaleźli się: Kliwo - Wojciech Klisowski, Ogrody Zimowe – Henryk Załanowski, Markus - Jerzy Sajewicz, Bank Spółdzielczy Żmigród – Prezes Edward Smektała, Argeo – Marek Karolczak i Bogdan Maziarz, Auto części u Romka – Grzegorz Łukawy, I-Gaz – Janusz Idzik, Firma Majatrans – Tomasz Mazurek, Piotr Pietkiewicz.

Grzegorz Paryna