"Przenikanie" w Żmigrodzie

Od września Zespół Placówek Kultury bierze udział w projekcie pt. "Przenikanie", którego organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Działanie artystyczno-edukacyjne realizowane jest na terenie Obornik Śląskich i Żmigrodu. 

Tytułowe „Przenikanie” to działanie, w wyniku którego powstanie nowy obraz miast podwrocławskich, stworzony wspólnie przez artystów, młodzież i mieszkańców Obornik Śląskich i Żmigrodu. Najważniejszym jego celem jest połączenie wspólnym działaniem kilku różnych przestrzeni, powiązanych jednak wspólną historią, bliską lokalizacją.

Celem pośrednim projektu jest edukacja kulturalna i artystyczna dzieci i młodzieży, mieszkańców oraz odczytanie na nowo przestrzeni kulturalnej i historycznej zamieszkiwanych przez nich miasteczek i wsi. Dzięki analizie i pracy nad wybranymi wątkami z historii regionu, odkrywaniu na nowo specyfiki krajobrazu wiejskiego, miejskiego, społecznego, kulturalnego powstanie subiektywna wizja ich najbliższego otoczenia, co wzmocni więź małych uczestników tego projektu z własnym miejscem zamieszania i podniesie jego wartość w ich oczach. Realizacja dzieł artystycznych pod okiem profesjonalistów wpłynie też na poprawienie samooceny, zwiększy zainteresowanie sztuką, kulturą i historią, pobudzi wrażliwość artystyczną, wzmocni pasje, uszlachetni ich samych oraz pobudzi ich wrażliwość na otoczenie, przyrodę i ludzi.
Przedmiotem prac będą subiektywne opowieści o czasie, historii i przestrzeni. Osobiste narracje, nie związane z antropologią i historiografią, bazujące na "tu i teraz", przefiltrowane przez indywidualną pamięć mieszkańców, której najodleglejszą „historią” jest dzieciństwo uczestników.

Finałowe prezentacje odbędą się:
8 października, godzina 15.00, Żmigród, Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie, ul. Parkowa
9 października, godzina 18.00, Oborniki Śląskie, Stare Kino, ul. Dworcowa
Wystawa: 18 listopada – 31 grudnia 2016, Muzeum Współczesne Wrocław, Plac Strzegomski 2A

Więcej o projekcie na stronie: http://www.okis.pl/site/home/2298/n.html