Kajaki na topie
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 14, maj 2016 11:35
Na tegoroczny inauguracyjny spływ kajakowy po rzece Barycz w dniu 7 maja 2016 r., w ciągu zaledwie dwóch dni po ukazaniu się na stronie ZPK i Gminy Żmigród ogłoszenia o jego organizacji, brakowało już wolnych miejsc. W ciągu kilku następnych dni w całości zapełniona została lista na kolejną datę 21 maja br. Analizując poprzednie lata, w których organizatorzy z powodu niskiej frekwencji zmuszeni byli dwukrotnie odwoływać spływ, trudno odnieść się do przyczyn tak skrajnych sytuacji.
Być może duży wpływ na podjęcie decyzji o uczestnictwie w tej turystycznej imprezie ma możliwość szerokiej oferty ZPK terenie Zespołu Pałacowo Parkowego, gdzie w weekendowe dni można bezpłatnie korzystać z wynajmu sprzętu wodnego, oswoić się z otoczeniem uwierzyć, że opanowanie techniki poruszania się po wodzie kajakiem jest w zasobie ich możliwości. Najważniejszym w tym wszystkim jest bezpieczeństwo, dlatego każdy przed wyruszeniem na wodę musi zaznajomić się z regulaminem i bezwzględnie założyć kapok. Podczas spływu organizator zapewnia obsługę techniczną złożoną z dwóch pilotów początkowych i dwóch końcowych. Ich zadaniem jest pomoc przy wodowaniu, udzielanie wskazówek, pomoc techniczna i medyczna na całej trasie imprezy a także podczas zejścia na ląd.
Od bieżącego roku współorganizatorem spływów kajakowych ( i nie tylko) jest także Nadleśnictwo Żmigród, które od szeregu lat efektywnie działa wspierając inicjatywy promujące walory przyrodnicze i turystyczne Doliny Baryczy. Takie partnerstwo zaowocuje na pewno większymi możliwościami finansowymi i edukacyjnymi imprez.
Na inauguracyjny spływ 7 maja br. wraz z obsługą wypłynęło 24 kajakarzy pokonując trasę z Sułowa do Żmigrodu w blisko 5 godzinnym czasie. Wyjątkowo dobry poziom wody był sprzymierzeńcem uczestników, bo płynięcie nie wymuszało większego wkładu sił a rzeczny nurt szczęśliwie doniósł wszystkich do mety podróży przy przystani Zespołu Pałacowo Parkowego w Żmigrodzie. Po drodze podziwiać można było bogate przyrodniczo zasoby natury: lasy, ptactwo oraz zaczerpnąć niczym nie skażonego powietrza. Nie obyło się bez lekkich podtopień przy zejściu na jazie Niezgoda i napotkaniu zwalonego przez bobry drzewa, pochylonego nad korytem rzeki. Obsługa jednak doskonale dała radę z tym problemem radę, ku zadowoleniu wszystkich płynących.
Pozytywnym wrażeniem po zakończeniu spływu była możliwość skorzystania z posiłków przygotowanych przez Nadleśnictwo w scenerii Kompleksu Edukacyjno Promocyjnego. „Szkoda, że u nas nie ma takich działań i możliwości – podkreślali niektórzy. To są efekty wspólnych działań Nadleśnictwa i Samorządu dla edukacji i promocji Doliny Baryczy , bo taki cel przyświecał podczas budowy tego kompleksu – podkreśliła Anna Zelenay St. Specjalista SL d.s. LKP podczas nagradzania z koordynatorem imprezy Stanisławem Chorążyczewskim kajakarzy pamiątkowymi butonami i certyfikatami ukończenia spływu.
Na zakończenie organizatorzy otrzymali podziękowania za udana imprezę, licząc na możliwość uczestnictwa w następnych.
Stanisław Chorążyczewski
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii