Uroczysty marsz kapeluszy i jubileusz 70. rocznicy osadnictwa w Żmigrodzie
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 16, wrzesień 2015 00:00
12 września w Zespole Pałacowo-Parkowym odbyły się Żmigrodzkie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych połączone z Senioriadą.
Uroczystość rozpoczął przemarsz w kapeluszach, w którym uczestniczyli przede wszystkim seniorzy ze Żmigrodu oraz z zaprzyjaźnionych z nimi organizacji senioralnych.
- Od zakończenia II wojny światowej minęło 70 lat. Przez ten czas każde miasto i gmina, których nie oszczędziła zawierucha wojenna, musiały na nowo zbudować swoją tożsamość. Dla gminy Żmigród był to czas budowania zupełnie nowej, bo polskiej historii – przywitali obecnych prowadzący: Marcel Pursch oraz Mirosław Kłopotowski.
Wspólne otwarcie
Uroczystość otworzyli burmistrz gminy Żmigród Robert Lewandowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej, które zainicjowało organizację całego wydarzenia - Bogusław Kowalski, przewodniczącyżmigrodzkiej Rady Seniorów Adam Nowak oraz prezeskaStowarzyszenia Klubu Seniora „Humorek” Zofia Waścińska. W przygotowania wydarzenia włączyli się także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej oraz Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów koło nr. 14 w Żmigrodzie, a także pracownicy ZespołuPlacówek Kultury, urzędu miejskiego i placówek oświatowych z terenu gminy. Współorganizatorem obchodów było także Nadleśnictwo Żmigród, które z okazji 70 rocznicy swojego istnienia przygotowało wystawę narzędzi, które już wyszły z użycia, a które w minionym 70-leciu stanowiły podstawę pracy w lesie.
Pałac w miniaturze
Burmistrz Lewandowski dokonał uroczystego otwarcia makiety żmigrodzkiego pałacu. Makietę wykonała Maria Para z origami modułowego liczącego 200 000 modułów. Prace trwały 7 miesięcy. Dzieło można oglądać w piwnicy żmigrodzkiej baszty.
Film i wystawa
Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć film„Pionierzy osadnictwa Ziemi Żmigrodzkiej w obiektywie kamery”, który powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków „Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw” realizowanego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Swoje historie z pierwszych dni w powojennym Żmigrodzie opowiedzieli w nim: Stanisława Nowik, Stefania Skraba, Bogdan Fiedziuk, ZygmuntZinkowiec, Helena Sączkowska, Helena Kozłowska oraz Józefa Bukartyk.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa tablic historycznych, które zawierały stare fotografie i krótkie informacje, jak kształtowały się losy instytucji żmigrodzkich i osób z nimi związanych. Ta inicjatywa została sfinansowana ze środków zewnętrznych, otrzymanych od samorządu Województwa Dolnośląskiego. Pomysłodawcą i realizatorem projektu było Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej. Senioriadę dofinansował Powiat Trzebnicki.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały zaproszone zespoły: Ale Babki, Pierstniczanie, Strupinianie oraz Dyszel. Integracji uczestników sprzyjało wspólne biesiadowanie i zabawa taneczna.
źródło: www.zmigrod.com.pl/
Zdjęcia do obejrzenia tutaj