Karp w Lesie 2016

2 października w Rudzie Żmigrodzkiej odbył się kolejny Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu w ramach Dni Karpia 2016. Jak co roku nie zabrakło stoisk z lokalnymi wyrobami oraz bogatej oferty gastronomicznej, gdzie królowała ryba, głównie karp.

Smakosze mogli spróbować ryby pod różnymi postaciami m.in. smażonej, wędzonej, w sosie, pierogów z farszem rybnym, zapiekanki z rybą, zupy rybnej, wybór był naprawdę duży.

W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs kulinarny pt. „Carpie Iem”, w którym udział wzięło 6 drużyn. Komisja w składzie: Robert Lewandowski- Burmistrz Gminy Żmigród, Marcin Majewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Żmigród, Emil Frydlewicz Sołtys Rudy Żmigrodzkiej oceniali m.in. smak, zapach, konsystencję, wygląd, estetykę, oryginalność. Decyzja nie była łatwa, ponieważ wszystkie potrawy oprócz tego, że świetnie wyglądały, równie dobrze smakowały. Werdykt był następujący: I miejsce zajęła Placówka Wsparcia Dziennego, II miejsce przypadło Pani Dorocie Witkowskiej, natomiast III miejsce zajęła Pani Małgorzata Kołodyńska. Nagrodę publiczności otrzymała Placówka Wsparcia Dziennego.
Oczywiście Festiwal Karpia i Lasu to nie tylko kulinaria. W tym roku odwiedzający Rudę Żmigrodzką mogli obejrzeć pokaz tresury psów policyjnych, dla dzieci czekały zajęcia edukacyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Żmigród oraz gościnne jednostki Lasów Państwowych, a także zajęcia plastyczne zorganizowane przez Zespół Placówek Kultury.
Na scenie zaprezentował się Zespół Dixie Tiger’s Band, Zespół Katarynka oraz Kabaret To i Owo. Niespodzianką kończącą Festiwal Karpia i Lasu był występ Teatru Westa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii