Grand Prix Doliny Baryczy

Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” słynie ze swojej nadzwyczajnej i bogatej natury. Już w sobotę (18 czerwca) zasłynie czymś zupełnie nowym. Ze Żmigrodu przez Stawy Milickie, aż do Milicza przejadą zawodowi kolarze i będzie to wyścig pod egidą Międzynarodowej Federacji Kolarskiej UCI 1.2. Cała trasa będzie liczyła 181 kilometrów, a transmisję telewizyjną przeprowadzi TVP Sport!

Grand Prix Doliny Baryczy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony fanów kolarstwa, ale również ogólnopolskich mediów. W przeszłości Żmigród gościł „przelotnie” Tour de Pologne, a tym razem będzie współgospodarzem wielkiej imprezy kolarskiej. Zawody będą rozgrywane w ramach XXVI Memoriału im. Jerzego Grundmanna i Jerzego Wizowskiego, który odbywa się od 1992 roku, ku czci słynnego przed laty duetu, który zasłużył się w sposób wyjątkowy nie tylko dla dolnośląskiego, ale również ogólnopolskiego kolarstwa. Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski wraz z Prezesem Stawów Milickich Piotrem Połulichem i Burmistrzem Gminy Milicz Piotrem Lechem zdecydowali się dołączyć do Dolnośląskiego Związku Kolarskiego i wspólnie zorganizować imprezę kolarską, podkreślającą walory Parku Krajobrazowego „Doliny Baryczy”.  Spotkania wspomnianych włodarzy z Dyrektorem wyścigu Henrykiem Charuckim, słynnym przed laty kolarzem, który w 1979 roku wygrał Tour de Pologne zakończyły się powodzeniem i tak oto już w sobotę (18 czerwca) czekają nas kolejne sportowe atrakcje i to na szczeblu zawodowym. Zmagania te będą rozgrywane pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI 1.2 (Union Cycliste Internationale). Start będzie znajdował się w Żmigrodzie, a meta w Miliczu. Kolarze najpierw wykonają po żmigrodzkich ulicach 10 pętli (13 kilometrów) z premią lotną dla najaktywniejszego zawodnika, a następnie wyruszą w kierunku Milicza przez Osiek, Jamnik, Rudę Żmigrodzką, Niezgodę, Rude Sułowską (6 pętli między stawami), a stamtąd ruszą już w kierunku milickiej mety.  Start „zawodowców” będzie znajdować się na żmigrodzkim rynku, a baza wszystkich ekip na miejscowym targowisku. Biuro zawodów, jak i sala odpraw technicznych będą w siedzibie Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie. Oficjalne zakończenie wyścigu będzie miało miejsce w Miliczu. A jakie ekipy wystartują? Jest już potwierdzenie, że na 181 kilometrową trasę Doliną Baryczy wyruszy m.in. reprezentacja Polski U23, CCC Sprandi Polkowice oraz grupy zagraniczne z Rosji, Słowacji, czy Czech. Patronat medialny nad wyścigiem będzie sprawowała TVP Sport, która przeprowadzi retransmisję z kolarskich zmagań po Dolinie Baryczy. Warto również zaznaczyć, że w honorowym komitecie wyścigu jest Burmistrz Gminy i Miasta Żmigród Robert Lewandowski. Zapraszamy mieszkańców Gminy Żmigród i nie tylko do kibicowania zawodowych kolarzy, którzy przyjadą do „Grodu Smoka”, aby zaprezentować przede wszystkim swoje umiejętności czysto sportowe, ale również będzie można podpatrzeć naprawdę cenne i profesjonalne kolarzówki. 

Pętla po Żmigrodzie: Start w rynku (Plac Wojska Polskiego), Plac Wolności, ul. Stefana Batorego, ul. Sportowa, ul. Kwiatowa, ul. Wileńska, Plac Wojska Polskiego. Po ostatnim okrążeniu kolarze pojadą przez ul. S.Batorego, Sportową przez drogę krajową nr 5 w kierunku Osieka. 

Jednocześnie już teraz informujemy mieszkańców Żmigrodu, że w dniu zawodów 18 czerwca bieżącego roku od godz. 11.30 do godz. 12.45 centrum miasta będzie wyłączone z ruchu. 

Grzegorz Paryna