KONKURS KRUS PODCZAS DOŻYNEK GMINY ŻMIGRÓD

ZAPOBIEGAJMY CHOROBOM UKŁADU RUCHU.
Placówka Terenowa KRUS w Trzebnicy zaprasza wszystkich rolników do odwiedzenia stoiska informacyjnego podczas Dożynek Gminy Żmigród, w miejscowości Radziądz, w dniu 24 sierpnia 2019 r.

Na stoisku informacyjnym będzie można uzyskać aktualne informacje na temat ubezpieczeń społecznych rolników oraz dostępne będą materiały dotyczące bezpieczeństwa pracy w rolnictwie w postaci broszur, nalepek oraz akcesoriów związanych z tą tematyką.
Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursach organizowanych na stoisku podczas dożynek. Tematyka konkursów to zapobieganie chorobom układu ruchu oraz zapobieganie upadkom w gospodarstwie. Do wygrania cenne nagrody ufundowane przez Oddział Regionalny KRUS we Wrocławiu.
Choroby układu ruchu to jedne z chorób na jakie narażeni są wszyscy rolnicy podczas pracy w gospodarstwie. Większość czynności wykonywanych w gospodarstwie rolnym wiąże się z wysiłkiem fizycznym podczas podnoszenia przedmiotów, przenoszenia ich i w inne miejsce, zbierania płodów rolnych, podczas prac z narzędziami oraz maszynami rolniczymi. Częste pochylanie się oraz skręty tułowia to sytuacje w których może dojść do urazu np. kręgosłupa.
Odpowiednia organizacja pracy oraz właściwe wykonywanie czynności może uchronić przed wypadkiem oraz chorobą zawodową, która uniemożliwi nam pracę nawet na dłuższy czas.
Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
• Przestrzegaj norm podnoszenia i przenoszenia: praca stała – 12 kg kobiety, 20 kg mężczyźni; praca dorywcza: kobiety – 20 kg, mężczyźni – 50 kg.
• ciężary podnoś wykorzystując siłę nóg ( podnoś z kolan), pamiętaj o wyprostowanych plecach
• jeśli przedmiot jest ciężki poproś o pomoc drugą osobę
• uchwyt większego ładunku powinien być po środku aby równomiernie rozłożyć ciężar na obie ręce
• ogranicz dźwiganie - korzystaj z wózka
• stosuj przerwy w pracy
• stosuj obuwie dostosowane do wykonywanej pracy, usztywniające staw skokowy z podeszwą antypoślizgową
• korzystaj z bezpiecznych drabin przy pracach na wysokości
• przy wchodzeniu i schodzeniu z ciągników, maszyn i przyczep korzystaj z drabinek, podestów, uchwytów zamontowanych fabrycznie

Bądźmy zdrowi i zdolni do pracy aby cieszyć się z zebranych plonów.

PT KRUS w Trzebnicy