Niezapomniane Obchody Święta Niepodległości

W niedzielne popołudnie w sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury wspólnie z mieszkańcami Gminy Żmigród świętowaliśmy Obchody Święta Niepodległości.

Rozpoczęliśmy uroczystym sadzeniem drzewa obok pomnika Żołnierzy Wyklętych. Następnie udaliśmy się na salę gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski. Po uroczystym przywitaniu gości przez Roberta Lewandowskiego burmistrza naszej gminy głos zabrał Pan Andrzej Wiewióra, który krótko poinformował o realizowanych projektach. „Smaki tradycji, smaki kultury kresowej – więzią międzypokoleniową dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz „Integracja wokół 100 lecia Odzyskania Niepodległości”, projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.
W konkursie kulinarnym brało udział 9 grup. Każda grupa miała reprezentanta młodzieży. Jury w składzie: Andrzej Wiewióra- prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społecznej im. Jadwigi Śląskiej, przewodniczący Partnerstwa na rzecz Rozwoju Lokalnego „Żmigrodzianie”, Dorota Witkowska – lokalny gastronom oraz Wioletta Owczarek – główny Specjalista ds. Organizacji Pozarządowych i Sportu w Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie oceniali potrawy pod względem smaku, zapachu, wyglądu oraz trudności wykonania. Wybór był naprawdę trudny, ale udało się wybrać zwycięzcę. I miejsce zdobyła Rada Seniorów w Żmigrodzie z potrawą „Wędzonki kresowe, kotleciki mielone z farszem grzybowym” natomiast nagrodę publiczności otrzymali Odzyskani Rodacy z potrawą: Gar Narodów. Dziękujemy za wzięcie udziału pozostałym uczestnikom: Placówce Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie, Arturowi Pelczarowi, Grzegorzowi Tomaszkiewicz, Polinie Myskiv, Zuzannie Szumnej, Środowiskowemu Domu Samopomocy Społecznej „Pałacyk”, Kole Gospodyń Wiejskich oraz grupie nieformalnej z Dobrosławic, Sołectwie Kędzie oraz Kole Gospodyń Wiejskich w Łapczycach.
Na scenie wystąpiły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola „Zielona Dolina” w Żmigrodzie w repertuarze przygotowanym przez Panią Agnieszkę Wolańską, Annę Tomaszkiewicz i Beatę Bender.
Podczas uroczystości mieliśmy okazję zobaczyć premierę filmu powstałego z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, który opisuje najważniejsze wydarzenia związane ze Żmigrodem. Realizatorem filmu jest Grzegorz Piaskowski. Po filmie zostały wręczone podziękowania dla osób występujących w filmie.
Na zakończenie tego wspaniałego wieczoru wystąpił akustycznie Tomek „Kowal” Kowalski, wspaniały wokalista, zwycięzca IV edycji programu Must Be The Music. Zaśpiewał utwory swojego repertuaru, ale też nie zabrakło repertuaru Dżemu. Jego głos oraz poczucie humoru sprawiły, że publiczność była w cudownych nastrojach.

W sali multimedialnej trwały animacje dla dzieci przygotowane przez Placówkę Wsparcia Dziennego. 

Dziękujemy za tak liczne przybycie!
Do zobaczenia za rok!

Przepisy konkursu kulinarnego:
Przepis 1, Przepis 2, Przepis 3, Przepis 4, Przepis 5, Przepis 6, Przepis 7, Przepis 8