Dzień bez Samochodu

Do udziału w Dniu bez Samochodu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej zapraszamy wszystkich miłośników jazdy na rowerze, aktywnego wypoczynku, zdrowego, wartościowego jedzenia i produktów lokalnych. Pzyjeżdżajcie jednośladami, koleją, przybiegajcie, przychodźcie pieszo. Postarajcie się tego dnia zrezygnować z samochodu!

Impreza polega na rajdzie gwiaździstym, którego uczestnicy wyruszają o godzinie dostosowanej do dystansu, z różnych lokalizacji, aby na godz. 14.00 dojechać do Żmigrodu. Tu, na ulicy Sportowej, obok Żmigrodzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (kąpielisko Aquagród) nastąpi uroczyste otwarcie nowej drogi rowerowej, łączącej Żmigród z Prusicami. Następnie uczestnicy, z burmistrzem Lewandowskim na czele, przejadą fragmentem drogi, kierując się następnie szlakiem rowerowym przez las na teren Zespołu Pałacowo-Parkowego.
Chętnych uczestników rajdów prosimy o gromadzenie się w grupki 10-15 osobowe i zgłoszenie swojego udziału organizatorom: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . W zgłoszeniu należy podać ilość uczestników w grupie, nazwisko lidera grupy wraz z numerem kontaktowym, lokalizację (miejscowość i gminę), z którego grupa wyrusza. Zgłoszone załogi zostaną przywitane na mecie oraz otrzymają pamiątkowe przypinki. Na zgłoszenia czekamy do 19 września 2018 pod wskazanym adresem mailowym.

W Zespole Pałacowo-Parkowym od godziny 15.00 odbędzie się kulminacja Dnia bez Samochodu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej, gdzie odbędzie się prawdziwa rowerowa feta.

W ramach obchodów Dnia Bez Samochodu dla uczestników przygotowaliśmy: zawody i konkurencje sportowe i sprawnościowe dla dużych i małych, gry i zabawy podwórkowe z naszego dzieciństwa, atrakcje na świeżym powietrzu przygotowane przez harcerzy i instruktorów świetlicowych, miasteczko rowerowe i zajęcia z policją, akademia rowerowa i pokaz szaleństw na 2 kółkach, gry, zabawy, konkursy dot. przepisów drogowych, jazdy testowe na rowerach elektrycznych, malowanie koszulek, warsztaty samodzielnej naprawy rowerów, serwis rowerowy i znakowanie pojazdów.

Ponadto chętni będą mogli w ramach dwóch wejść uczestniczyć w darmowym zwiedzaniu z przewodnikiem zabytkowej żmigrodzkiej Baszty. Na głodnych będą czekać stoisko gastronomiczne ze smacznymi, zdrowymi potrawami lokalnymi: kuchnia tradycyjna, rybna i wegetariańska, stoisko z domowymi pierogami, stoiska lokalnych producentów z wysokiej jakości naturalną żywnością: m.in. owoce, soki, przetwory owocowe i warzywne, kiszonki, piwo, cydr, miody, lody, domowe ciasta, lemoniada wielosmakowa i wiele innych.

Uwaga! Nie rozdajemy ani nie sprzedajemy napojów w plastikowych butelkach – to nasz wkład w ochronę środowiska i redukcji odpadów. Zabierz ze sobą swój bidon lub kubek, będziesz mógł kupić wodę w symbolicznej cenie i wypić ją z własnego kubka. W konkursach, grach i loteriach będzie można wygrać nasze okazjonalne kubki ceramiczne z logo Dnia bez Samochodu.

Uczestnicy, którzy przyjadą rowerami w zgłoszonych wcześniej grupach, otrzymają okolicznościowe przypinki, wezmą udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Miejsca Przyjazne Rowerzystom (vouchery pobytowe, do wypożyczalni rowerów, SPA, na kolacje itp.) oraz naszych gadżetów rowerowych i promocyjnych (koszulki, torby materiałowe, kubki, śniadaniówki, kalendarze itp.).

Organizatorami wydarzenia są: Miasto i Gmina Żmigród, Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy (Dolnośląska Kraina Rowerowa), Zespół Placówek Kultury oraz Informacja Turystyczna "Baszta" w Żmigrodzie.

Naszym partnerem w organizacji są m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (wsparcie finansowe imprezy), Koleje Dolnośląskie, które będą promować połączenia na różnych trasach, aby zachęcić jak największą ilość uczestników do podróży koleją, LKP „Lasy Doliny Baryczy” i Nadleśnictwo Żmigród.