Promocja publikacji "Nie zapomnij skąd twoje korzenie - pamięci przodków"

W środę 25.04.2018 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie a dokładniej w podziemiach żmigrodzkiego zamku odbyło się wspaniałe wydarzenie. Była to promocja książki "Nie zapomnij skąd twoje korzenie - pamięci przodków".

Historie napisane sercem, przesiąknięte krwią i łzami zamieszczone na 46 stronach książki, okraszonej kilkunastoma cennymi fotografiami. Książki napisanej przez młodych żmigrodzian o swoich przodkach, którzy przybyli z Ziem Wschodnich. Miejsce oraz przepiękny wystrój, który całkowicie odwzorowywał klimat "wiejskiej chaty", sprowadziło ponad stuosobową widownię. Muzycznie przywitała gości Izabela Możdżeń i tym samym rozpoczęła spektakl słowny. W spektaklu zagrała Zofia Popadeńczuk, Marcin Chytry oraz Szymon Dorabiała. Aktorzy czytali wybrane fragmenty wszystkich tekstów, które znalazły się w książce. Były to niezwykle wzruszające chwile i wielu osobom na widowni po policzku popłynęła łza. Bardzo dziękujemy aktorom za tak wspaniałe zaangażowanie. Po spektaklu na scenie Pan Robert Lewandowski - Burmistrz Gminy Żmigród oraz Dariusz Gierus - Prezes Stowarzyszenia "Nasza Wieś Niezgoda", pogratulowali wszystkim młodym autorom opowiadań. Autorzy otrzymali publikację z własnym tekstem. Podziękowania należały się również dla dorosłych, którzy wspomagali młodzież: Pani Grażyna Łysikowska, Pani Małgorzata Zdrowiecka, Pani Elżbieta Kostecka, Pani Violetta Niemiec- Karlik, Pani Anna Wojciechowska, Pani Marta Maćkowiak, Pani Marcelina Halikowska, Pan Paweł Becela. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który okazał się wielkim zaskoczeniem. Ziemniaki w mundurkach, gzik, wielkie pajdy chleba, smalec, ogórki kiszone, ciasto drożdżowe, kompot z owocami to wszystko sprawiło, że przenieśliśmy się w dawne czasy. Pomysłodawczyniami tego wydarzenia oraz spektaklu była Pani Wioletta Owczarek oraz Izabela Możdżeń.

Serdeczne podziękowania należą się:

- M.Sznajder Kiszone warzywa z Doliny Baryczy za podarowanie pysznych ogórków kiszonych oraz soków z kiszonek,

- Krystynie Możdżeń oraz Robertowi Możdżeń za przygotowanie gastronomii oraz użyczenie zabytkowych akcesoriów do scenografii,

- Dariuszowi Gierusowi - Prezesowi Stowarzyszenia "Nasza Wieś Niezgoda" za pachnące snopki siana oraz użyczenie akcesorów do scenografii,

- Panu Władysławowi Dajczman za odczytanie fragmentów opowiadania, które były puszczane w tle podczas spektaklu,

- pracownikom Zespółu Placówek Kultury w Żmigrodzie za pomoc przy technicznej stronie realizacji wydarzenia oraz przygotowanie pomieszczeń

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, którą wykonała fot. Aleksandra Rudnicka.

Izabela Możdżeń